MEKSYK

Flaga

Informacje

Meksyk położony jest w Ameryce Środkowej, tuż nad Morzem Karaibskim. Północną i środkową jego część, tworzą nadmorskie równiny oraz dwa biegnące z północy na południe łańcuchy górskie – Sierra Madre Wschodnia i Sierra Madre Zachodnia. Na południe zaś od Sierra Madre, ciągnie się Kordyliera Wulkaniczna, gdzie usytuowane są dwa aktywne wulkany Popocatepetl oraz Fuego de Colima.

Podróż po Meksyku łączy się przede wszystkim z poznawaniem wielu kultur, kuchni, historii, sztuki i rzemiosła. W różnych miejscach tego kraju bowiem, można odkryć pozostałości po prekolumbijskich cywilizacjach, zaczynając od wielkich metropolii a kończąc nawet na najbardziej dzikich terenach dżungli. To kraj, który dzięki zróżnicowaniu geograficznemu ma do zaoferowania zagranicznym gościom nieskończoną ilość atrakcji, między innymi – plażowanie, morskie kąpiele, górskie wycieczki, podróż śladami przodków oraz chwile grozy przy wulkanicznych kraterach. Nie sposób skorzystać ze wszystkiego, zatem wybór jest naprawdę trudny. Stolicą Meksyku jest Ciudad de Mexico, Mexico City, czyli po prostu Meksyk.

Gdzie spędzić wakacje?

Acapulco, to bez wątpienia jeden z najstarszych kurortów turystycznych Meksyku, zaraz po nim na drugim miejscu plasuje się Cancun. Playa del Carmen oraz Puerto Vallarta to najbardziej typowe nadmorskie miejsca wypoczynkowe, Merida zaś przyciągająca turystów pamiątkami po starożytnych Majach.

Co warto zwiedzić

Warte odwiedzenia z pewnością jest serce Meksyku, czyli stolica – Meksyk. Dalej półwysep Jukatan, Teotihuacan – miasto Bogów, Palenque oraz Monterrey, czyli najbogatsze miasto Ameryki Łacińskiej.

Czas lokalny

Minus 7 godzin w stosunku do czasu polskiego.

Czas przelotu

Wiza

W Meksyku nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich, oczywiście przy pobytach nie przekraczających 90 dni w celach turystycznych, prywatnych czy służbowych. Przy wjeździe do Meksyku należy mieć ważny paszport, przy czym termin ważności nie jest określony. Przy przekraczaniu granicy Meksyku drogą lądową zaś, pobierana jest opłata turystyczna w wysokości 25 USD.

Zdrowie

W Meksyku szczepienia ochronne nie są wymagane. Jednak w dżungli, zwłaszcza w porze deszczowej zdarzają się przypadki cholery, ale zazwyczaj nie są to miejsca odwiedzane przez turystów. Podobnie jest z malarią. Dlatego zaleca się stosowanie środków przeciwko moskitom. W Meksyku dość częste są zatrucia pokarmowe, spowodowane inną florą bakteryjną. Należy zatem unikać jedzenia, podawanego na ulicznych straganach oraz picia wody tylko butelkowanej. W miastach oraz w dużych ośrodkach turystycznych opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 30-50 USD. Pobyt w szpitalu zaś, potrafi być trzykrotnie droższy.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Meksyku

  • wszelka krytyka, sprzeciw czy brak odpowiedzi w stosunku do mieszkańców Meksyku jest bardzo źle widziana, a nawet może wiązać się z agresywnymi zachowaniami;
  • należy pamiętać o dobrych napiwkach, przynajmniej 10 % ceny zamówienia;
  • mile widziana jest znajomość przynajmniej kilku podstawowych zwrotów w języku hiszpańskim;
  • sjesta obowiązuje w godzinach 14:00-16:00, w niektórych regionach może być nawet dłuższa;
  • wybierając się do Meksyku należy przede wszystkim zabrać filtr chroniący skórę przed słońcem, kapelusz na głowę, środek przeciw komarom oraz okulary przeciwsłoneczne.

Wybierz się do Meksyku

Zobacz to, o czym zawsze marzyłeś!