KENIA

Flaga

Informacje

Kenia to kraj położony po obu stronach równika, na wschodnim wybrzeżu Afryki, nad Oceanem Indyjskim. Wszystko jest tu egzotyczne – od ludzi i ich obyczajów, po dziką przyrodę i klimat.

Jest to miejsce będące kwintesencją spełnienia marzeń o Afryce. Kraj ten zachwyca niezrównaną różnorodnością krajobrazów, od lasów, sawann po półpustynie i pustynie. Tym co przyciąga turystów jest tutejsza fauna. Zobaczymy tu zwierzęta, które większość mieszkańców świata może podziwiać jedynie w egzotycznych programach przyrodniczych. Oprócz słynnego safari występują tu wspaniałe plaże. Ciepłe, błękitne wody oceanu, złocisty piasek a do tego palmy i tropikalne rośliny tworzą prawdziwie rajski krajobraz.

Gdzie spędzić wakacje?

Do miejsc wypoczynkowych należy głównie Wybrzeże Mombasa, gdzie ściągają turyści z całego świata by rozkoszować się słoneczną pogodą i bezkresnymi plażami. Do najbardziej znanych należą Diani Beach oraz Mombasa Beach.

Co warto zwiedzić

Najczęściej odwiedzanymi przez turystów miastami, w których można zapoznać się z historią Kenii są Nairobi i Mombasa. Pierwsze z nich, jedno z najważniejszych miast w Afryce, oprócz pełnienia roli stolicy Kenii, stanowi główny ośrodek biznesu i pomocy humanitarnej w Afryce Wschodniej. Ze względu na jeszcze młody wiek pod wieloma względami przypomina nowoczesne miasta europejskie. Można tu zobaczyć reprezentacyjny plac City Square i Parlament, zwiedzić Muzeum Narodowe i Muzeum Kolejnictwa, przespacerować się główną aleją Nairobi – Kenyatta Avenuelub po prostu podziwiać to wszystko z najwyższego budynku w Kenii, który znajduje się tuż obok Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego Kenyatta.

Mombasa z kolei to spokojna metropolia nadmorska, która mimo ciągłej rozbudowy sprawia wrażenie małego miasteczka. Pewnie dlatego dużo łatwiej niż w stolicy, natknąć się tu można na ślady historii tego regionu oraz lepiej zrozumieć poczucie wspólnoty afrykańskich mieszkańców. W Mombasie na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim Fort Jesus będący zarazem gmachem obronnym i niewielkim miasteczkiem, Stare Miasto, na terenie którego królują liczne meczety oraz Świątynia dżinistów, przybliżająca arkana tej religii.

Czas lokalny

Lato – czas polski plus 1 godzina,

Zima – czas polski plus 2 godziny.

Czas przelotu

Warszawa – Mombasa – ok. 10 godz.

Wiza

Udając się do Kenii obywatele polscy zobowiązani są posiadać wizę pobytową. Możemy uzyskać ją bezpośrednio po przylocie na lotniskach międzynarodowych w Nairobi lub w Mombasie oraz na każdym przejściu lądowym. Jest to wiza 30-dniowa, jednak może zostać skrócona przez wydającego ją celnika i kosztuje 25 USD. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty planowanego powrotu. Osoby posiadające ważną kenijską wizę turystyczną po wizycie w Tanzanii lub Ugandzie mogą wrócić na terytorium Kenii bez konieczności ponownego jej wykupienia.

Zdrowie

Chociaż podróżujących z Europy turystów nie obowiązują szczepienia ochronne warto wiedzieć, że jest kilka chorób, przeciwko którym szczepienia są zalecane. Należą do nich:

 • wirusowe zapalenie wątroby typu A,
 • wirusowe zapalenie wątroby typu B,
 • tężec + błonica,
 • choroba Heinego-Medina,
 • dur brzuszny*,
 • meningokowe zapalenie opon,
 • żółta gorączka
 • inne według zaleceń lekarza w bardzo rzadkich sytuacjach*.

* szczepienia uzależnione przede wszystkim od charakteru wycieczki oraz indywidualnych wskazań.

Na wybrzeżu kenijskim oraz na zachodzie kraju występuje całoroczne zagrożenie malarią, tak więc zalecana jest profilaktyka antymalaryczna w szczególności tym, którzy planują podróż poza Nairobi czy Mombasę.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Kenii

 • w Kenii obowiązuje całkowity zakaz fotografowania budynków urzędowych, militarnych, wojska, policji, prezydenta oraz flagi narodowej;
 • z Kenii nie wolno wywozić wszelkiego rodzaju zwierząt (ptaków, płazów, gadów, skorup żółwi, preparowanych motyli) oraz roślin, muszli, koralowców i kości słoniowej;
 • miłym zwyczajem jest dawanie napiwków w wysokości 10% rachunku, w wielu miejscach napiwki są wręcz obowiązkowe np. na safari dajemy napiwek zarówno kierowcy, jak i lokalnemu pilotowi, natomiast w hotelu bagażowemu;
 • żeglarze pływający po wodach przybrzeżnych powinni unikać sąsiedztwa granicy somalijskiej ze względu na grasujących tam piratów;
 • nie należy ufać wodzie, w szczególności nie wolno pić jej z kranu oraz kąpać się w wodach płynących i stojących;
 • W Kenii panuje całkowity zakaz palenia tytoniu – szczególnie jest respektowany w duzych miastach, takich jak Nairobi, Mombasa.

Wybierz się do Kenii

Zobacz to, o czym zawsze marzyłeś!