INDONEZJA – BALI

Flaga

Informacje

Bali to jedna z najbardziej popularnych wysp archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Zamieszkuje ją ok. 3,3 mln. ludności. Wyspa jest głównym ośrodkiem turystycznym w Indonezji. Bali to jednak nie tylko plaże i kurorty, ale także bogata, unikalna kultura, piękne świątynie i pałace, wulkany, wodospady, tarasy ryżowe oraz bujna roślinność.

Pierwsze ślady osadnictwa na Bali pochodzą sprzed 5 tysięcy lat. Rozkwit tutejszej kultury datuje się na 800 r. p.n.e. Przez długi czas na Bali rządzili Jawajczycy. W epoce kolonialnej pojawiali się tu Holendrzy, Francuzi i Brytyjczycy. W 1909 r. władzę nad wyspą ostatecznie zdobyli Holendrzy. Wtedy też zaczęli napływać tu pierwsi turyści. Po II wojnie światowej i opuszczeniu Indonezji przez Holendrów, Bali przyjęła rządy Dżakarty jako stolicy kraju.

Mieszkańcy Bali wyznają specyficzną odmianę hinduizmu połączoną z rodzimymi wierzeniami. Religia determinuje życie na wyspie. Sprawia, że codziennemu życiu towarzyszą liczne rytuały, które stają się niezapomnianym spektaklem dla zagranicznych gości. Przy odrobinie szczęścia można być świadkiem np. rytualnej kremacji.

Bali jest wyspą świątyń. Do najbardziej znanych należą: PuraBesakih – największa na Bali świątynia hinduistyczna, położona w Karangasem u stóp wulkanu GunungAgung, PuraTanah Lot – powstała w XVI w., jedna z najważniejszych świątyń wodnych na Bali, która podczas przypływu wygląda, jakby została wybudowana na małej wysepce, PuraLuhurUluwatu – położona na klifie na Południu Bali, przyciągająca pięknymi widokami, oraz PuraUlunDanuBeratan, jedna z najważniejszych świątyń irygacyjnych, zbudowana na jeziorze wypełniającym krater wygasłego wulkanu Beratan. Chcąc zwiedzać świątynie należy owinąć się sarongami i zakryć ramiona. Nie wszystkie obiekty są udostępnione turystom, np. w Tanah Lot można wejść tylko do części kompleksu na skałach. Ciekawym miejscem jest także Pura Goa Lawah, którą zamieszkują tysiące nietoperzy.

Południe Bali to głównie kurorty, w których nie ma zbyt wielu ciekawych miejsc. Warto jednak zobaczyć pomnik w Kucie upamiętniający ofiary zamachu bombowego z 2002 r.

Wschodnia Bali to miejsce, gdzie znajdują się najładniejsze pałace wodne na wyspie: Ujung i Tirtagangga. Władcy Bali lubili wypoczywać w swoich wodnych rezydencjach, a także przyjmować w nich ważnych gości z okolicznych państw. Pałac w Ujung został wybudowany w 1919 r. za panowania króla z późnej dynastii Karangasem, I GustiBagusJelantika. Kompleks został wzniesiony w stylu balijskim i europejskim. Zniszczony podczas wybuchu GunungAgung w 1963 r. a także poprzez trzęsienie ziemi z 1979 r., został odbudowany i udostępniony turystom.

Tirtagangga został zbudowany w stylu balijskim i chińskim przez króla Karangasem, AnakAgungAnglurahKetuta w 1948 r. Miejsce to ma specyficzny klimat. Ogromne wrażenie robią stojące, jakby na wodzie posągi bogów, a także otaczający baseny, przepiękny ogród.

Podczas zwiedzania świątyń i pałaców, nie można zapomnieć o pięknie przyrody. Można wybrać się na wspinaczkę na dwa najwyższe wulkany – GunungAgung (3142 m n.p.m.) i GunungBatur (1717 m n.p.m). Przepiękny widok na Batur rozpościera się z miejscowości Kintamani. Oprócz wulkanów, jest tu dużo gorących źródeł (jedne z lepszych to Hot Springs w Banjar niedaleko Loviny), a także wodospadów, takich jak jeden z najpiękniejszych na Bali – Gitgit. Bardzo malownicza jest droga z Północy na Południe wiodąca przez środek wyspy. Krętej, górskiej drodze towarzyszą przepiękne widoki. Po drodze ze Wschodu na północ można zobaczyć najpiękniejsze tarasy ryżowe.

Będąc na Bali nie można zapomnieć o Ubud – kulturalnej stolicy wyspy. Znajduje się tu wiele galerii sztuki, a także odbywa się wiele spektakli i pokazów tanecznych. Można się tu wybrać na zakupy, gdyż stąd właśnie pochodzą najpiękniejsze wyroby rzemieślnicze na Bali. Atrakcją Ubud jest także MonkeyForest, las zamieszkany przez makaki.

Oprócz wyżej wymienionych miejsc, warto odwiedzić ładniejsze niż w kurortach plaże, takie jak PadangPadang i Dreamland w okolicy Jimbaran, Virgin Beach nieopodal Candidasy, czy jedno z najlepszych miejsc do surfowania – Uluwatu Beach. Do ciekawych miejsc należy czarna plaża w Lovinie, jednak nie należy spodziewać się po tym miejscu zbyt wielu atrakcji. Miejscowi zawsze próbują namówić turystów na wycieczkę „na delfiny”, która w zamiarach ma podziwianie dzikich ssaków, a w rzeczywistości przypomina polowanie na biedne zwierzęta. Bali to także baza wypadowa na pobliskie wyspy: Nusalembongan, NusaPenida i na tzw. Wyspę Żółwi.

Bali ma do zaoferowania wiele – od pięknej przyrody po bogatą kulturę. Po zamachach bombowych, które miały miejsce w Kucie w 2002 r. i w Jimbaran w 2005 r. turystyka na Bali podupadła, jednak obecnie odradza się, a liczba turystów przybywających na tą wyspę z roku na rok rośnie. Nic dziwnego, że Bali stała się najczęściej i najchętniej odwiedzanym miejscem w regionie.

Oprócz wspomnianych kurortów, na Bali są także inne miejsca, gdzie rozbudowana infrastruktura turystyczna przyciąga gości z innych krajów. Należą do nich np. niewielkie turystyczne miasteczko na Pułudniu – Sanur, które jest w większości oblegane przez starszych, pragnących spokoju turystów, Candidasa na Wschodzie wyspy, która przypomina małe, uśpione miasteczko, i w której można znaleźć nocleg w polskim hoteliku, a także Lovina na Północy, która słynie z wycieczek na podziwianie dzikich delfinów.

Choć Bali to najbardziej rozwinięte centrum turystyczne Indonezji, miejsca wypoczynkowe znajdziemy w całym kraju. Warto pojeździć po innych wyspach, chociażby przez kilka dni, aby wypocząć w mniej zatłoczonych miasteczkach, gdzie może nie znajdziemy zbyt wielu atrakcji, ale na pewno ładniejsze plaże niż na Bali.

Plaże na Bali

Najbardziej rozwiniętym pod względem turystycznym regionem Bali jest Południe wyspy. To tu znajdują się główne kurorty i to tu zazwyczaj w pierwszej kolejności trafiają turyści. Każda z położonych tutaj miejscowości przyciąga czym innym. Popularna, szczególnie wśród Australijczyków Kuta jest celem imprezowiczów, znajduje się tu wiele hoteli, barów, sklepów, oraz słynna Kuta Beach. Wielu zachwyca się tutejszą plażą. Dość łagodne fale sprawiają, że jest to dobre miejsce na naukę surfingu, co jednak skutkuje ogromną ilością początkujących sportowców, a tych lepiej unikać, bo zarówno oni, jak i ich deski stanowią dla przeciętnego turysty nie lada zagrożenie. Plaża do najlepszych nie należy, zarówno piasek, jak i morze kryje w sobie różnego rodzaju przedmioty, których raczej nie chcielibyśmy tu znaleźć…

Inną popularną miejscowością jest NusaDua. Jest to zamknięty kompleks luksusowych hoteli, gdzie plaża choć długa i szeroka, nie zachwyca niczym szczególnym. W zależności od hotelu, który wybierzemy, odcinek plaży, który do niego należy będzie lepiej lub gorzej zagospodarowany. Plaża jednak w całej miejscowości jest jedna i ta sama. Lepiej sytuacja wygląda w Sanur, gdzie piasek i woda rzeczywiście są czyste, ludzi jest mniej, no i można skryć się w cieniu wspomnianych już wcześniej palm. Jednak i ta plaża odbiega od ideału.

Mniej znane wśród turystów jest miasteczko Jimbaran, plaża jest tu całkiem ładna, podobna do tej w Sanur, ale szersza i sam widok z niej wydaje się jakby bardziej pociągający. Jest biały piasek, są palmy, czysta woda, ale jednak do wyobrażenia o rajskiej plaży tu daleko. Wiele psują obecne tu liczne restauracje serwujące świeże owoce morza, które stały się nie lada atrakcją turystyczną i o zachodzie słońca zamieniają się w istny jarmark.

Jednymi z najładniejszych na Bali są położone na południowym cyplu – Dreamland, PadangPadang,Balangan oraz Uluwatu. Rejon ten słynie z klifowego wybrzeża, które dosłownie wdziera się do lazurowej wody. Nie są to może wyśnione plaże, ale zapewniają niesamowite widoki, oraz większą prywatność.

Dreamland jest długą, szeroką, położoną wśród skał plażą. Lazurowa woda kontrastuje z jasnym piaskiem. Niestety, morze bywa tu bardzo niespokojne i często zdarza się, że fale uniemożliwiają leniwe kąpiele. Kilka minut drogi stąd leży PadangPadang, która nie jest ani długa, ani szeroka, ale ma w sobie coś niezwykle urokliwego. Położona jest w niewielkiej zatoczce otoczonej skałami. Kto pokona mordercze schody, będzie miło zaskoczony. Turyści nie zaglądają tu masowo, więc jest czysto, cicho i spokojnie.

Jeszcze dalej na Południe rozciąga się pas złotego piasku – Balangan Beach. Na plaży nie ma zbyt wielu ludzi, są za to piękne widoki. Na samym krańcu cyplu leży tzw. Plaża Surferów w Uluwatu. Jest to jedno z ulubionych miejsc surferów na Bali. Plaży jako takiej tu nie znajdziemy, ale widoki zapierają dech w piersiach. Klify wchodzące do błękitnej wody, wysokie fale, oraz niezwykły klimat tego miejsca sprawia, że można tu po prostu siedzieć i nic nie robić przez cały dzień wpatrując się w morze.

Jadąc na Wschód wyspy trafiamy na mniejsze miejscowość turystyczne, jak Candidassa, gdzie plaże są byle jakie, kamieniste i bez większego uroku. Wiele razy próbowano tu nawieźć piasek i stworzyć ładne kąpielisko, jednak za każdym razem był on wypłukiwany przez morze, aż akcji zaprzestano. Kilka kilometrów od Candidassy znajdują się jednak bardzo ładne plaże, o których mało kto wie, i do których dostęp jest dość utrudniony, dzięki czemu są to plaże prawie dziewicze. To właśnie tu znajdziemy biały piasek, palmy kokosowe, lazurową wodę, i dodatkowo jeszcze parę skał, żeby nacieszyć oko ładnym widokiem. Są to jednak plaże niezbyt długie i może nie do końca idealne, ale jest to już zalążek tego upragnionego raju. Jedną z takich plaż jest Virgin Beach, której nazwa mówi sama za siebie.

Na Północy wyspy popularną miejscowością jest Lovina. Tutejsza plaża jest bardzo ciekawym zjawiskiem, gdyż owszem, są palmy, jest czysta woda, ludzi mniej niż na Południu, ale piasek jest… czarny. Wulkaniczna plaża jest czymś niezwykłym, bowiem niewiele miejsc na świecie może się takową poszczycić. Jest ładnie i egzotycznie, wielu się tu podoba, inni wolą jednak białe plaże…

Choć zachodnia część wyspy nie należy do najciekawszych pod względem turystycznym, wybrzeże jest tu bardzo ładne. Znajdują się tu jedne z najlepszych plaż na Bali. Prawie puste, z czystym piaskiem i pięknymi widokami przyciągają w większości tubylców i prawdziwych, plażowych koneserów. Surferzy upodobali sobie Medewi Beach, która zapewnia im świetne warunki do uprawiania ukochanego sportu.

Wycieczki fakultatywne na Bali

Lembongan – Trwający cały dzień rejs na wyspę nazywaną przez wielu tropikalnym rajem. Piekne krajobrazy, rafy koralowe oraz białe piaszczyste plaże zachęcają do oddania się słodkiemu lenistwu połączonemu z uprawianiem sportów wodnych. Na pokładzie statku zjemy śniadanie, a po dopłynięciu na wyspę czeka mnogość atrakcji, m.in.: wycieczka do lokalnej wioski oraz na farmę wodorostów, nurkowanie i rejs łodzią ze szklanym dnem, a wszystko w scenerii rajskich plaż. W trakcie rejsu, na statku serwowane są: śniadanie, przekąski, lunch, kawa, herbata i napoje. Dla chętnych (opcja dodatkowo płatna): nurkowanie głębinowe, spacer po dnie morskim, a także … masaże, manicure i pedicure. Cena – około 89 USD.

Kintamani – Tą wycieczkę fakultatywną rozpoczniemy od wizyty w tradycyjnej balijskiej wiosce Batubalan, gdzie zobaczymy pokaz słynnego tańca Barong Keris. W ten niecodzienny sposób balijskie tancerki, opowiadają starożytną Ramayanę o walce między dobrymi i złymi duchami. Kolejnym etapem jest przejazd do wioski Kemenuh, gdzie zobaczymy jak utalentowani artyści rzeźbią niezwykłe posągi z całego kawałka drewna. Następnie udamy się do miejscowości Kintamani, aby zobaczyć jedną z największych atrakcji przyrodniczych wyspy – jezioro Batur – usytuowane w sąsiedztwie stale aktywnego wulkanu Mount Batur (1730 m. n.p.m.). Potem czas na przerwę na lunch, po której zobaczymy również świątynię TampakSiring, ze swoim słynnym świętym źródłem, nazywanym „fontanną młodości”. Cena tej wycieczki – ok. 65 USD.

Wschodnie Bali – Wycieczka po wschodniej części wyspy zaczyna się od wizyty w Batubalan, gdzie zobaczymy na własne oczy jak powstają słynne lokalne tkane wyroby. Następnie odwiedzimy wioskę Penglipuran, która sprawia wrażenie jakby czas zatrzymał się tu wiele wieków temu. Udamy się także do kompleksu świątyń Besakih u podnóży Mount Agung. Jest to najważniejsze miejsce dla balijskich hindusów. Następnie przerwa na lunch, po której zobaczymy pola ryżowe w BukitJambul. W drodze powrotnej istnieje możliwość obserwacji świątyni Kertha Gosa, wybudowanej przez króla Semarpury w XIX w. Cena: ok. 63 USD.

Parki Przyrodnicze na Bali – Jest to niecodzienna wycieczka, w trakcie której zobaczymy najcenniejsze i najbardziej niezwykłe gatunki zwierząt egzotycznych z całego świata. Podróż rozpoczyna się od Bali Bird Park, gdzie odwiedzimy zoo z ponad tysiącem gatunków ptaków z całego świata. Po przerwie na lunch kolejnymi punktami będą: park gadów i park motyli. W miejscach tych dowiemy się wiele o ochronie cennych i ginących gatunków. Cena tej uczty dla miłośników natury – około 65 USD.

Rejs katamaranem – Trwająca cały dzień wycieczka katamaranem na wyspę Lembogan. Transfer w jedną stronę trwa ok. 2 godzin. Na wyspie mamy możliwość m.in. snorekellingu na rafie koralowej, objazdu po wyspie, wizyty na hodowli alg oraz wizyty w tradycyjnym domu jednej z lokalnych rodzin. Wszystkie atrakcje są wliczone w cenę wycieczki, która kosztuje około 80 USD.

Land Roverem do dżungli – To trwająca cały dzień wycieczka Land Roverem w serce balijskiej dżungli. Po drodze odwiedzimy tradycyjny dom balijski, obejrzymy także plantacje kakao, wanilii, ananasów, kawy oraz tradycyjnej kopalni wulkanicznej. Wliczony w cenę lunch serwowany jest w przepięknej restauracji zagubionej w dżungli. Atrakcja ta, to wydatek rzędu 83 USD.

Trekking pieszy w rejonie Puncak Tedung – Wycieczka piesza po górskim rejonie Bali. Konieczne jest posiadanie wygodnych butów przeznaczonych do chodzenia po górskich trasach. W cenę wliczony jest lunch, tradycyjny masaż, drobne upominki oraz transfer z hotelu i powrotny. Cena – ok. 57 USD.

Rafting – Spływ pontonami rwącą rzeką Talaga, trwający około 2 godzin. Rwący wir rzeki podnosi poziom adrenaliny nawet najbardziej odważnym! W cenę wycieczki wliczony jest lunch. Cena: ok. 60 USD.

Rowerem w stronę wulkanu – Trwająca pół dnia wycieczka rowerowa po zboczach najwyższego wulkanu Bali – Gunung Agung w rejonie Langsat. W cenę wliczony jest ekwipunek i sprzęt oraz lunch. Cena – około 45 USD.

Wybierz się na Bali

Zobacz to, o czym zawsze marzyłeś!