TURCJA

Flaga

Informacje

Turcja jest krajem położonym częściowo w Azji (Azja Mniejsza) i częściowo w Europie (Tracja). Poszczególne kontynenty oddziela tu Morze Marmara i cieśniny: Bosfor oraz Dardanele. Turcja otoczona jest wodami czterech mórz: Morza Śródziemnego od Południa, Morza Egejskiego i Morza Marmara od Zachodu, oraz Morza Czarnego od Północy. Graniczy z Bułgarią, Gruzją, Armenią, Azerbejdżanem, Iranem, Irakiem, Syrią i Grecją. Stolicą Turcji jest Ankara. Turcja ma wiele do zaoferowania turystom. Jej położenie i bogactwo zabytków sprawia, że przyjeżdżają tu goście z całego świata. Można tu odpocząć, poznać ciekawą historię i kulturę, spróbować pysznej tureckiej kuchni, a także zasmakować odrobiny orientu.

Gdzie spędzić wakacje?

Ze względu na swoje położenie, Turcja jest rajem dla spragnionych wypoczynku turystów. Wybrzeże Morza Egejskiego i Morza Śródziemnego to główne bazy turystyczne kraju. W momencie kiedy zjawisko masowej turystyki pojawiło się w Turcji, głównym regionem wypoczynkowym była tzw. Riwiera Turecka u brzegów Morza Śródziemnego. To tam rozwinęły się pierwsze kurorty, jak Alanya i Side. Na przestrzeni kilku lat w rejonie wybrzeża śródziemnomorskiego powstały także inne bazy wypoczynkowe, jak Oludeniz w pobliżu Fethiye, czy Kemer i Belek nieopodal Antalyi. Ostatnimi czasy bardzo popularne stało się wybrzeże Morza Egejskiego z takimi miejscowościami jak: Bodrum, Marmaris, oraz Kusadasi. Niezależnie od regionu, który wybierzemy na wypoczynek, będziemy mieli do czynienia z pięknymi, szerokimi plażami, cudownymi widokami i dużą ilością atrakcji.

Co warto zwiedzić

Turcja jest krajem, na terenie którego od najdawniejszych czasów zamieszkiwały kolejne pokolenia ludności. Znajduje się tu wiele zabytków, od pozostałości po starożytnych miastach, świątyniach, poprzez budowle z czasów bizantyjskich i osmańskich, po zabytki przyrody. W każdym miejscu natrafimy tu na coś ciekawego. Z uwagi na ilość miejsc godnych odwiedzenia, oraz na ograniczenia czasowe, które przeważnie ma każdy turysta, warto wybrać te obiekty, których będąc w Turcji nie można pominąć. Większość zabytków skupia się w Stambule, dawnej stolicy Imperium Osmańskiego. Warto odwiedzić Konyę, miejsce, gdzie narodził się ruch mevlevi. Należy udać się do baśniowej krainy, Kapadocji, czy równie pięknych tarasów wapiennych w Pamukkale. Miłośnikom historii i architektury starożytnej do gustu przypadną takie miejsca jak Pergamon, Hierapolis, Aspendos, czy Troja. Jeżeli już wylądujemy na lotnisku w Antalyi, warto poświęcić trochę czasu na zwiedzania miasta. Gdybyśmy chcieli udać się na Wschód Turcji, warto wspiąć się na Górę Nemrut.

Czas lokalny:

GMT + 2 godziny,

w okresie letnim GMT + 3 godziny.

Czas przelotu:

Warszawa – Antalya – ok. 3 godziny,

Warszawa – Stambuł – ok. 2,5 godziny.

Wiza

Polscy turyści mają obowiązek posiadania wizy przy wjeździe na terytorium Turcji. Wizy turystyczne uprawniające do miesięcznego pobytu można kupić na większych lotniskach po przylocie do kraju. W ciągu ostatniego roku zmieniły się opłaty za wizy, obecnie jest to koszt 20 USD lub 15 Euro. Wymagana jest ważność paszportu przez co najmniej 3 m-ce od daty planowanego wyjazdu z Turcji.

Zdrowie w Turcji

Przy wjeździe do Turcji nie są wymagane żadne szczepienia. Warto mieć aktualne przeciwko tężcowi i wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. W Turcji nie występują zagrożenia sanitarno – epidemiologiczne. Odmienna flora bakteryjna może spowodować zaburzenia układu pokarmowego, w związku z tym należy pić wyłącznie wodę butelkowaną.

Usługi medyczne w Turcji są w dużej mierze płatne, ale przez to wykonywane na dobrym poziomie. Wizyta u lekarza, pobyt w szpitalu, czy poszczególne zabiegi mogą być bardzo drogie, przez co najlepiej przed wyjazdem zaopatrzyć się w międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Turcji

  • ze względu na odmienną florę bakteryjną, która może spowodować zaburzenia pracy układu trawiennego warto przed wyjazdem zaopatrzyć się w stosowne leki;
  • podczas robienia zakupów należy się targować;
  • dawanie napiwków jest mile widziane, nawet wskazane;
  • w Turcji honorowane jest polskie prawo jazdy, chcąc jednak wjechać na jej terytorium samochodem, którego nie jesteśmy właścicielami, trzeba posiadać potwierdzoną notarialnie zgodę właściciela pojazdu;
  • w Turcji znajdują się strefy wojskowe, na które wstęp jest wzbroniony;
  • na Wschodzie Turcji podczas Ramadanu większość lokali usługowych jest czynna dopiero po zachodzie słońca;
  • warto zabrać ze sobą międzynarodową legitymację studencką ISIC, która w Turcji upoważnia do znacznych zniżek.

Wybierz się do Turcji

Zobacz to, o czym zawsze marzyłeś!