TUNEZJA

Flaga

Informacje

Tunezja, nazywana „krajem zachodzącego słońca”, jest obecnie niezwykle popularnym kurortem, który rokrocznie odwiedzają turyści z całego świata. Leży w północnej Afryce, niemal pośrodku Morza Śródziemnego, granicząc z Libią i Algierią. Sąsiaduje także z Saharą, dzięki czemu posiada niezwykle zróżnicowany krajobraz i to właśnie on przyciąga rzesze podróżników. W południowych oazach Tunezji można spotkać drzewa cytrusowe, palmy daktylowe, banany i figowce. Północ zaś obfituje w tropikalną roślinność. Królują oczywiście wielbłądy, niezwykle oswojone przyjaźnie nastawione do turystów. Stolicą Tunezji jest Tunis.

Gdzie spędzić wakacje?

Najbardziej znanymi kurortami, nadającymi się na letni wypoczynek jest Sousse, miejscowość położona w północnej części kraju, Tabarka, słynąca z przepięknych raf koralowych, SidiBou Said, nazywane miasteczkiem z pocztówki, Hammamet oraz wyspa Dżerba, najbardziej popularna wśród turystów.

Co warto zwiedzić

Poza safari po Saharze, rejsie statkiem po Morzu Śródziemnym i kursie nurkowania, by podziwiać podwodne skarby, Tunezja oferuje także kilkadziesiąt miejsc, które warto zwiedzić. Na szczególną uwagę z pewnością zasługuje Tunis, czyli stolica Tunezji, Monastyr, nie mylić z nazwą prawosławnego klasztoru, Kartagina, Kairuan oraz Al-Dżamm.

Czas lokalny

– od października do kwietnia – czas lokalny odpowiada czasowi polskiemu,

– od maja do września – czas polski plus 1 godzina.

Czas przelotu

Warszawa – Monastyr – ok. 3 godziny,

Warszawa – Dżerba – ok. 3,5 godziny.

Wiza

W dniu 8 sierpnia 2009 zmieniły się regulacje dotyczące posiadania wizy przy wjeździe na terytorium Tunezji. Odtąd wyjeżdżający do Tunezji, na okres do 90 dni, nie mają obowiązku uzyskiwania wizy. Zniesienie obowiązku wizowego dotyczy podróżnych wyjeżdżających do Tunezji w ramach zorganizowanych grup turystycznych oraz indywidualnie. Pobyt dłuższy niż 90 dni nadal wymaga uzyskania wizy wjazdowej. Należy pamiętać, by nasz paszport nie miał żadnych uszkodzeń mechanicznych, które mogą znacznie utrudnić lub nawet uniemożliwić przekroczenie granicy. Paszport ponadto musi mieć ważność co najmniej do trzech miesięcy dłużej niż data deklarowanego powrotu.

Zdrowie w Tunezji

Wszystkie usługi medyczne są w Tunezji płatne i należy o tym pamiętać. Jadąc ze zorganizowaną grupą i wycieczką, monitorowaną przez biuro podróży, ubezpieczenie powinno być tradycyjnie wliczone w cenę, jednak czytajmy zwłaszcza to, co jest napisane małym drukiem na umowie. Kiedy zaś wybieramy się do Tunezji sami, należy wykupić przynajmniej podstawową polisę, obejmującą nieszczęśliwe wypadki i koszty leczenia. Zaleca się szczepienia przeciwko polio i tężcowi.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Tunezji

  • targowanie się jest tu elementem tradycji, zwłaszcza na bazarach, powinniśmy zatem poddać się temu rytuałowi, żeby sprzedawca zwyczajnie się na nas nie obraził;
  • blondynki cieszą się największym zainteresowaniem wśród Arabów, zatem nie kuśmy ich dodatkowo np. spódniczkami mini;
  • kiedy wybierasz się na zwiedzanie Tunezji z grzbietu wielbłąda, załóż długie spodnie, siodło bowiem może odparzyć lub obetrzeć skórę;
  • pamiętaj o zakazie fotografowania, tam, gdzie jest to szczególnie uwypuklone, nieprzestrzeganie grozi nawet bezpowrotną utratą kamery lub aparatu;
  • uwaga dla kierowców – Tunezja to prawdziwa dżungla i trudno o jakiekolwiek przepisy drogowe.

Wybierz się do Tunezji

Zobacz to, o czym zawsze marzyłeś!