MALEZJA

Flaga

Informacje

Malezja jest krajem położonym w Azji Południowo- Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo, które oddziela Morze Południowochińskie. Na Półwyspie graniczy z Tajlandią (od Północy) i z Singapurem (od Południa), a na Borneo – z Brunei i Indonezją. Malezja to nie tylko Kuala Lumpur i jego metropolitarny charakter. Większość terenów kraju porastają różne rodzaje lasów – od głębokiej dżungli po lasy nizinne, co sprawia, że licznie przybywają tu miłośnicy dzikiej przyrody, wspinaczek, spływów górskimi rzekami. Znajdziemy tu także piękne plaże i jedne z najlepszych na świecie miejsc do nurkowania. Różnorodność terenów i wielokulturowość Malezji sprawia, że wizyta w tym kraju przypomina wycieczkę do swoistego zlepku ze wszystkich azjatyckich państw – a wszystko to z iście europejską stolicą w tle.

Gdzie spędzić wakacje?

Położenie Malezji sprawia, że może się ona szczycić obecnością pięknych plaż, a także świetnych miejsc do nurkowania. Miejsca wypoczynkowe są oblegane przez turystów zza granicy, ale także przez spragnionych odpoczynku mieszkańców kraju. Najlepsze miejsca do plażowania znajdują się na terenie lub w okolicy należących do Malezji wysp: Langkawi, Penang i Sipadan u wybrzeży Borneo.

Co warto zwiedzić

Malezja, a w szczególności jej stolica jest ogromnym węzłem komunikacyjnym Azji Południowo- Wschodniej. Nic więc dziwnego, że trafia tu coraz więcej ludzi. Jest tu wiele wartych odwiedzenia miejsc. Na początek turyści przeważnie trafiają do Kuala Lumpur, gdzie największą atrakcją są Petronas Towers. Nie należy jednak ograniczać się do samej stolicy, w okolicy bowiem znajduje się kilka innych ciekawych obiektów takich jak Park Narodowy Taman Negara, czy Wyżyna Camerona. Z Kuala Lumpur warto wybrać się do Malakki i na wyspę Borneo, gdzie oprócz wyżej opisanych plaż znajdziemy także ciekawe parki narodowe.

Czas lokalny

Czas Polski plus 7 godzin,

nie ma czasu letniego.

Czas przelotu

Warszawa – Kuala Lumpur – ok. 16 godzin.

Z Polski nie ma bezpośrednich połączeń z Kuala Lumpur, większość lotów realizowanych jest z przesiadką w jednym z europejskim portów lotniczych.

Wiza

Polscy turyści są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy przy wjeździe do Malezji jeżeli ich pobyt na terytorium kraju nie przekroczy 90 dni. Wymagany jest paszport ważny co najmniej 6 miesięcy licząc od daty wyjazdu z Malezji.

Zdrowie

Przy wjeździe do Malezji nie są wymagane żadne szczepienia. Zaleca się jednak posiadanie ważnych szczepień przeciwko tężcowi i wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. W Malezji nie występują szczególne zagrożenia sanitarno- epidemiologiczne. W Kuala Lumpur woda z kranu teoretycznie nadaje się do picia, ale lepiej pozostać przy wodzie butelkowanej. W Malezji nie ma zagrożenia malarią, jednak należy uważać na komary, gdyż przenoszą one wirusy dengi (gorączki krwotocznej).

Usługi medyczne w Malezji są tanie, ale na niskim poziomie. Lepiej jest korzystać z usług prywatnych gabinetów lekarskich, które są droższe, ale dużo lepsze. Warto przed wyjazdem zaopatrzyć się w międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Malezji

  • ze względu na odmienną florę bakteryjną, która może spowodować zaburzenia pracy układu trawiennego warto przed wyjazdem zaopatrzyć się w stosowne leki;
  • w Malezji honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy lub polskie z załączonym tłumaczeniem na język angielski;
  • za przemyt narkotyków grozi kara śmierci;
  • ze względu na silnie zakorzeniony w regionie islam, w Malezji należy przestrzegać muzułmańskich norm zwyczajowych, trzeba pamiętać, aby stroje były odpowiednie, powinno się także zachować umiar w spożywaniu alkoholu;
  • jakość dróg i środków publicznego transportu odpowiada zachodnim standardom;
  • w większych miastach prawie każdy mówi po angielsku;
  • podczas robienia zakupów należy się targować;
  • podczas świąt państwowych urzędy są nieczynne;
  • międzynarodowa legitymacja studencka ISIC w wielu obiektach uprawnia do zniżek na bilety wstępów.

Wybierz się do Malezji

Zobacz to, o czym zawsze marzyłeś!