INDIE

Flaga

Informacje

Indie położone są w południowej części Azji i zajmują powierzchnię równą około 1/3 powierzchni Europy. Są siódmym pod względem wielkości krajem na świecie.

To miejsce niezwykłych kontrastów. Samo ukształtowanie terenu jest bardzo różnorodne. Północne Indie ciągną się bowiem łańcuchem Himalajów, zachód zaś stanowią głównie obszary pustynne.

Każdy turysta w czasie swojej pierwszej podróży do Indii przeżywa szok kulturowy i oczarowanie, w zetknięciu z kolorowym krajobrazem kraju. Respekt i podziw budzą wznoszące się wszędzie złote i brązowe posągi Buddy, piękne, tajemnicze kobiety odziane w błyszczące szaty oraz mężczyźni w turbanach na głowach.

Ilość i jakość usytuowanych indyjskich zabytków zapiera dech w piersiach. Hinduskie miasta właściwie same w sobie stanowią swoiste pomniki kultury. Stolicą Indii jest Delhi.

Gdzie spędzić wakacje?

Do miejscowości najchętniej odwiedzanych przez turystów należy oczywiście najpopularniejsza Goa, stolica Indii – Delhi, Kerala z najsłynniejszą plażą Kovalam, a także miasto Jaipur (nazywane „Różowym Miastem”).

Co warto zwiedzić

W Indiach oprócz samej stolicy Delhi warto zobaczyć z pewnością „Złotą Świątynię” w Amritsarze, w Agrze zaś Taj Mahal, będący głównym symbolem Indii, miasto widmo -FatehpurSikri, Bombaj oraz oczywiście słynną Kalkutę.

Czas lokalny

Plus 4,5 godziny w stosunku do czasu polskiego.

Czas przelotu

Warszawa – Delhi – ok. 12 godzin.

Wiza

Wybierając się do Indii niezbędna jest wiza. Przy załatwianiu wizy turystycznej trzeba przedstawić ksero biletu na samolot, dostarczyć trzy zdjęcia i przedstawić paszport ważny minimum rok. Wiza kosztuje ok. 100zł. Wjazd bez ważnej wizy indyjskiej jest możliwy w nagłych i uzasadnionych przypadkach, na 72 godziny lub maksymalnie do 15 dni, po przedstawieniu listu gwarancyjnego od instytucji, ważnych osobistości lub przedstawicieli placówek dyplomatycznych.

Wjazd do Indii powinien nastąpić przed upływem 6 miesięcy od daty wystawienia wizy. Czas oczekiwania na wizę wynosi jeden dzień. Przebywanie na terenie Indii bez ważnej wizy jest traktowane jako poważne wykroczenie.

Zdrowie

Wyjeżdżając do Indii należy się zaszczepić na takie choroby jak: błonice, tężec, palio, dur brzuszny oraz żółtaczkę typu A i B. Pamiętajmy o tym, gdyż okres między jednym a drugim szczepieniem może wynosić nawet do trzech tygodni a i sama szczepionka działa często z opóźnieniem.

Bezwzględnie należy unikać spożywania wody niewiadomego pochodzenia. Jeśli jednak planujemy stołować się w tanich barach to z pewnością przydatny będzie węgiel, mięta, rumianek. Indyjskie apteki są jednak bardzo dobrze zaopatrzone, zatem nie ma sensu dźwigać wszystkiego ze sobą.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Indii

  • wchodząc do świątyni lub meczetu należy zdjąć buty, lewa ręka uważana jest za nieczystą, nie wolno więc nią dotykać świętych przedmiotów, wskazywać na coś czy jeść lewą ręką;
  • jeśli zostaniemy zaproszeni do hinduskiego domu pamiętajmy o drobnym upominku a wchodząc do kuchni zdejmujmy buty, nawet jeśli zamiast podłogi jest klepisko. Mężczyźni w indyjskiej kuchni są intruzami, dlatego jeśli jesteś mężczyzną najpierw spytaj o pozwolenie;
  • większość tanich pokoi hotelowych zamykana jest na kłódkę. Tak na wszelki wypadek lepiej mieć swoją;
  • w Indiach nie należy przyjmować poczęstunków od obcych ludzi – może to grozić zatruciem;
  • publiczne całowanie się nie jest w Indiach mile widziane;
  • w Indiach wodę pije się w taki sposób, aby nie dotykać naczynia ustami.

Goa

Goa to najsłynniejszy region turystyczny Indii, położony na zachodnim wybrzeżu kraju. Goa zachwyca turystów pięknymi, dziewiczymi plażami, wioskami usytuowanymi.

Wśród pól ryżowych oraz niepowtarzalnymi zabytkami. Najpiękniejszą plażą na Goa jest Majorda, oddalona od lotniska o ok. 18 km. To miejsce bardzo spokojne, kameralne a nawet można śmiało stwierdzić – wręcz odosobnione. Godna uwagi jest także plaża Palolem, położona w zatoce przy wsi Palolem, oddalonej o ok. 3 km od stacji kolejowej i autobusowej.

Goa słynie także z wielu starych domów w stylu portugalskim, kościołów i fortów. Najdalej na północ leży Fort Terekhol. Warto także zobaczyć Cabo de Rama, z którego rozciąga się wspaniały widok na plażę Colva.

Koniecznie trzeba wybrać się do Starego Goa, uznanego przez UNESCO za dziedzictwo kultury, dawniej będącego potężnym i szybko rozwijającym się miastem. Tutejsze pomniki i kościoły ukazują zaledwie fragment ówczesnej potęgi handlowej. Katedra w Starym Goa – Se Cathedral, będąca wspaniałym przykładem architektury jezuickiej, jest co cikawe – największym kościołem w Azji! Godny uwagi jest również kościół św. Franciszka z Asyżu – z pięknymi rzeźbami i malowidłami.

Najlepiej na Goa wybrać się październikiem okresie od października do lutego, kiedy ustają częste deszcze i nie jest aż tak upalnie

Wybierz się do Indii

Zobacz to, o czym zawsze marzyłeś!