DOMINIKANA

Flaga

Informacje

Wyspa Dominikana to jedna z najpiękniejszych wysp archipelagu Wielkich Antyli, otoczona wodami Atlantyku, a od południa Morzem Karaibskim. Sama wyspa podzielona jest pomiędzy dwa państwa – wschód to Republika Dominikany, zachód natomiast stanowi Republikę Haiti. Dominikana oferuje przyjeżdżającym turystom doskonałe warunki do wypoczynku i spędzenia niezapomnianych wakacji. Do największych atrakcji wyspy można zaliczyć, jej przepiękne plaże, doskonałą bazę hotelową, możliwość uprawiania wielu sportów oraz wybrania się na wyprawę i przygodę po tropikalnych lasach w Dolinie Cibao. Dominikana to przede wszystkim raj dla spragnionych słońca, pełen niekończących się gajów palmowych. Wakacje w tym kraju urzekają bogactwem oraz różnorodnością tropikalnej, dziewiczej roślinności. Niezwykle barwne jest także unikalne ptactwo, papugi, flamingi oraz krokodyle. Znajdują się tu również niespotykane sady bananowe, cytrusowe, plantacje mango, kawy i kakao oraz bajecznie kolorowe i pachnące kwiaty. Drewniane, niebieskie i różowe domki dodają mnóstwa uroku, małym karaibskim wioskom, które pozostawiają nam niezapomniane wrażenia z wakacji na Dominikanie.

Gdzie spędzić wakacje?

Dominikana to niewątpliwie jedno z piękniejszych państw archipelagu Wielkich Antyli. Zarówno karaibskie, jak i atlantyckie wybrzeże Dominikany oferują przyjeżdżającym turystom doskonałe warunki do wypoczynku i spędzania niezapomnianych wakacji. Jej słynne kurorty Punta Cana, Playa Dorada z wieloma polami golfowymi oraz centrum windsurfingu Cabarete to raj sam w sobie. Czarujące i pełne nieokiełznanej przyrody są także Puerto Plata, Sosua, Juan Dolio oraz Luperon.

Co warto zwiedzić

Odwiedzając Dominikanę nie sposób ominąć jej stolicy Santo Domingo, gdzie warto obejrzeć Stare Miasto, Alkazar oraz Katedrę św. Marii.

Czas lokalny

Lato – czas polski minus 6 godzin,

Zima – czas polski minus 5 godzin.

Czas przelotu

ok. 10 godzin.

Wiza

Od turystów wybierających się w podróż na terytorium Dominikany i będących jednocześnie obywatelami polskimi nie jest wymagana wiza. Są oni natomiast zobowiązani do okazania biletu powrotnego oraz posiadania wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów deklarowanego pobytu. W przypadku Dominikany wysokość kwoty wymaganej na każdy dzień nie jest określona przepisami celnymi.

Obowiązek wizowy został zastąpiony w tym kraju kartą turystyczną, która podobnie jak wiza daje posiadaczowi możliwość przebywania na terenie Dominikany do 90 dni. Jej koszt wynosi około 15 USD, jednak często bywa, że jest ona wliczona w cenę biletu lotniczego. Paszport natomiast, musi być ważny minimum sześć miesięcy od daty przekroczenia granicy.

Dzieci do 13-tego roku życia muszą podróżować pod opieką rodziców lub opiekunów. W przypadku tych drugich, powinni oni posiadać pozwolenie na podróżowanie ze swoimi podopiecznymi, które zalegalizują w urzędzie konsularnym Dominikany w państwie, z którego wyjeżdżają. Bez tak zalegalizowanego dokumentu dzieci nie mogą przekroczyć granicy.

Zdrowie

Chociaż podróżujących z Europy turystów nie obowiązują szczepienia ochronne warto wiedzieć, że jest kilka chorób, przeciwko którym szczepienia są zalecane. Należą do nich:

 • wirusowe zapalenie wątroby typu A,
 • wirusowe zapalenie wątroby typu B,
 • tężec + błonica,
 • dur brzuszny*,
 • inne według zaleceń lekarza w bardzo rzadkich sytuacjach.

* szczepienia uzależnione przede wszystkim od charakteru wycieczki oraz indywidualnych wskazań.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem na Dominikanę

 • nie należy ufać wodzie, w szczególności nie wolno pić jej z kranu. Najlepiej zastąpić ją oryginalnie butelkowaną wodą mineralną;
 • robiąc zakupy pamiętajmy o powszechnym na bazarach, targach i straganach targowaniu się;
 • podróżując taksówką zwróćmy uwagę czy posiada ona licznik. Z reguły taksówki nie mają taksometrów, więc cenę należy uzgodnić przed rozpoczęciem jazdy;
 • w większości stref turystycznych ceny są zbliżone, z wyjątkiem najdroższych hoteli, w których zależą od standardu i lokalizacji;
 • zwyczajem jest dopisywanie w restauracji 10% sumy rachunku za obsługę kelnerską;
 • dla własnego bezpieczeństwa większą ilość gotówki oraz dokumenty, a przede wszystkim paszport lepiej pozostawić w skrytkach hotelowych.

Wybierz się na Dominikanę

Zobacz to, o czym zawsze marzyłeś!