CYPR

Flaga

Informacje

Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą położoną na Morzu Śródziemnym, a dokładniej w jego wschodniej części. Wybrzeże Cypru ma długość 768 km. Wyspa dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: Góry Troodos, pas suchych wzgórz u południowych podnóży Troodos, Nizinę Mesaria, oraz Góry Karpason.

Historia Cypru sięga co najmniej 9 tysięcy lat. Pierwsi osadnicy przybyli tu prawdopodobnie z Azji Mniejszej. Przez tysiąclecia Cypr stanowił ważny ośrodek handlowy i kulturalny. Cypr przechodził pod panowanie Fenicjan, Greków, Rzymian, Bizancjum, Wenecjan, Turków i Brytyjczyków. Po uzyskaniu niepodległości nastąpił chaos polityczny i gospodarczy, który w skutkach zaowocował podziałem wyspy na część Grecką na Południu i Turecką na Północy. Od 2004 roku Cypr jest członkiem Unii Europejskiej.

Obecność zarówno Greków, jak i Turków cypryjskich sprawia, że przeplatają się tutaj dwie różne kultury, religie i zwyczaje. Historia Cypru, jego zabytki, oraz mieszanka kulturowa, a także tutejszy klimat sprawiają, że jest on jedną z najpopularniejszych europejskich destynacji turystycznych.

Gdzie spędzić wakacje?

Wybrzeże Cypru tworzą zarówno skaliste klify, jak i długie, piaszczyste plaże. Główne ośrodki turystyczne znajdują się w części południowej wyspy, choć w ostatnich latach Północ także zyskuje na popularności. Główne kurorty Cypru stanowią Pafos, Limassol, Larnaka i Agia Napa.

Co warto zwiedzić

Cypr nie jest zbyt dużym krajem, jednak swojej bogatej historii zawdzięcza liczne pozostałości po czasach najdawniejszych. Będąc na wyspie warto udać się do stolicy – Nikozji, a stamtąd na Północ, by odwiedzić Famagustę, zwiedzić zamki Krzyżowców, Kyrenię. Warto udać się do Zamku Kolossi, Episkopi, Kurion, oraz zobaczyć legendarną Skałę Afrodyty. Inną ciekawą formą zwiedzania Cypru mogą być np. piesze wycieczki w górach Troodos lub rowerowe wyprawy w regionie Akamas.

Czas lokalny

GMT + 2 godziny,

brak czasu letniego.

Czas przelotu

Warszawa – Larnaka – ok. 3,5 godziny.

Wiza

Ze względu na przynależność Cypru do Unii Europejskiej polscy turyści mają prawo do bezwizowego przepływu osób w ramach terytorium UE. Jedynym warunkiem swobodnego podróżowania jest posiadanie ważnego dokumentu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu). Prawo to upoważnia turystę do 90-dniowego pobytu na terytorium Cypru bez wypełniania dodatkowych formalności. W przypadku przekraczania Zielonej Linii niezbędny może okazać się paszport.

Zdrowie na Cyprze

Przy wjeździe na Cypr nie są wymagane żadne szczepienia. Do głównych zagrożeń pod względem zdrowotnym należą poparzenia i udar słoneczny, dlatego należy pić dużo wody oraz rozsądnie korzystać z kąpieli słonecznych. Na Cyprze zarówno publiczna, jak i prywatna służba zdrowia jest ogólnie dostępna. Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (dostępna w oddziałach NFZ), aby móc bez przeszkód korzystać z publicznej służby zdrowia na terenie wyspy.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem na Cypr

  • oficjalną walutą Cypru jest Euro, po stronie tureckiej można jednak płacić Lirą Turecką;
  • urzędy państwowe, w tym poczta czynne są do godziny 12:30;
  • należy pamiętać, że niektóre towary przewożone przez granicę grecko – turecką mogą zostać skonfiskowane;
  • na terytorium Cypru Północnego legalnie można się zatrzymywać jedynie w hotelach prowadzonych przez Turków Cypryjskich;
  • przy zwiedzaniu świątyni ramiona i kolana muszą być zakryte;
  • niektóre drogi dojazdowe mogą być okresowo zamykane;
  • aby wynająć samochód należy mieć ukończone 21 lat i posiadać ważne prawo jazdy, polskie prawo jazdy jest honorowane;
  • warto zabrać ze sobą międzynarodową legitymację studencką ISIC, która upoważnia do znacznych zniżek.

Wybierz się na Cypr

Zobacz to, o czym zawsze marzyłeś!