BUŁGARIA

Flaga

Informacje

Bułgaria już w latach siedemdziesiątych była krajem, który przyciągał rzesze odwiedzających, zwłaszcza z Polski. Wówczas kojarzyła się bardziej z handlem niż z wypoczynkiem, chociaż kurort turystyczny Złote Piaski, powstał już w latach pięćdziesiątych. To jedno z pierwszych miejsc na świecie, na odwiedzenie którego stać było w trudnych czasach PRL-u, nawet przeciętnie zarabiającego Polaka. Dziś Bułgaria jest nowoczesnym krajem, nastawionym głównie na turystów, oferującym im usługi na najwyższym poziomie. Bułgaria położona jest nad Morzem Czarnym, w południowo-wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z Rumunią, Serbią i Macedonią, Turcją oraz Grecją. Stolicą Bułgarii jest Sofia.

Bułgaria od lat jest pożądanym miejscem, rokrocznie odwiedzanym przez turystów. O wyborze tego miejsca decydują zdecydowanie niskie ceny pobytu. Bułgaria szczyci się piaszczystymi plażami i odrestaurowanymi, nowoczesnymi hotelami.

Gdzie spędzić wakacje?

Dwie najbardziej popularne miejscowości turystyczne w Bułgarii to Złote Piaski i Słoneczny Brzeg. Pierwsza powstała później, co za tym idzie jest bardziej nastawiona na młodych ludzi, pragnących wrażeń, druga zaś gości tych, którzy pragną odpoczynku od codziennej gonitwy i zgiełku. Najpopularniejsze miasta Bułgarii to oczywiście Sofia, położona w zachodniej części kraju oraz Warna, Burgas i Ravda, znajdujące się tuż nad Morzem Czarnym. Obie miejscowości posiadają porty lotnicze, zatem nie tracimy czasu na transfer z lotniska do naszego miejsca docelowego. W około trzydzieści minut docieramy do hotelu.

Co warto zwiedzić

W Bułgarii jako pierwszy do odwiedzenia polecamy Nesseber, czyli jedno z najstarszych miast w Europie, Park narodowy „Pirin” o niezliczonej ilości polodowcowych jezior, Sozopol – urokliwą miejscowość turystyczną, prawosławny klasztor – Rilski Monaster, Cerkiew Bojańską, Grobowiec Kazanłyszki oraz jezioro Srebyrna słynące z najprzeróżniejszych gatunków ptaków, które tam zamieszkują.

Czas lokalny

Czas polski plus 1 godz.

Czas przelotu

Warszawa – Sofia – 2 godz. 55 min.,

Warszawa – Warna – 1 godz. 40 min.,

Warszawa – Burgas – 1 godz. 55 min.

Wiza

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2007 r. mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Republiki Bułgarii przez 90 dni w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia pierwszego wjazdu, oraz przejeżdżać tranzytem przez terytorium Republiki Bułgarii na podstawie ważnych paszportów lub dowodów osobistych.

Zdrowie w Bułgarii

Osoby opłacające składki na NFZ, podróżujące po Bułgarii, mają prawo korzystać z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Ci natomiast, którzy udają się na wypoczynek z biurem podróży, zatem ze zorganizowaną wycieczką, mają ubezpieczenie wliczone w koszty wycieczki na okres pobytu . W Bułgarii nie musimy obawiać się jakichkolwiek sensacji żołądkowych, jak na przykład w Egipcie. Owszem istnieje kilka chorób, jednak szczepienie zaleca się tylko przeciwko tężcowi.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Bułgarii

  • w Bułgarii mało kto zna język angielski, obowiązuje bułgarski, jednak nie stanowi to problemu w porozumiewaniu się;
  • zarobki w Bułgarii są bardzo niskie, zatem napiwki mile widziane;
  • lepiej żywić się w mieście niż w hotelu, jedzenie jest tańsze niż w Polsce;
  • walutę wymieniamy w jakimkolwiek kantorze, jednak nie w dużych hotelach, bowiem kurs wówczas jest wyższy;
  • wjeżdżając do Bułgarii samochodem trzeba się przygotować na opłaty: podatek drogowy (około 15 euro), opłatę za dezynfekcję pojazdu – 2 euro i opłatę ekologiczną – 8 euro;
  • w Bułgarii kiwanie głową oznaczające u nas tak, jest oznaką przeczenia i odwrotnie.

Wybierz się do Bułgarii

Zobacz to, o czym zawsze marzyłeś!