TAJLANDIA

Flaga

Informacje

Tajlandia jest krajem azjatyckim położonym na Półwyspie Indochińskim i częściowo na Półwyspie Malajskim.. Ten bajeczny zakątek Dalekiego Wschodu znany jest przede wszystkim ze swojej wspaniałej historii, kultury, architektury oraz kurortów wypoczynkowych nad Morzem Andamańskim i Południowo – Chińskim. Magiczne ruiny, malownicze wyspy, piaszczyste plaże, fauna i flora oraz mieszkańcy, którzy nie narzucają się gościnnością to elementy niezwykłej scenerii, przyciągającej turystów. Tajlandia aż kipi kolorami. Najbardziej urzekną nas barwy przyrody oraz tęczowy świat raf koralowych, pastelowe orchidee i święte białe słonie. Łodzie tonące pod ciężarem kwiatów, blask diamentów, czerwień rubinów, złoto i błękit świątyń. Magia i czar Królestwa Tajlandii sprawiają, że można czuć się tu naprawdę wolnym człowiekiem.

Gdzie spędzić wakacje?

W Tajlandii turystów fascynuje tropikalna pogoda, piękne plaże oraz wspaniałe świątynie i orientalne zabytki. Dlatego też bogatą paletą barw zaskoczą nas tutejsze miasta, gdzie żółte, czerwone i zielone dachy domów mieszają się ze wszechobecnymi złoceniami wieżyczek. Najczęściej odwiedzanymi przez turystów miejscowościami są między innymi Bangkok – stolica i zarazem największe miasto Tajlandii, Pattaya, będące nadmorskim kurortem z długimi plażami czarującymi białym piaskiem i czystą wodą oraz KohChang, gdzie możemy obcować z tropikalną przyrodą.

Co warto zwiedzić

W Tajlandii praktycznie wszystkie godne polecenia i obejrzenia obiekty znajdują się w jednym mieście, co znacznie ułatwia turystom zwiedzanie. Miastem tym jest Bangkok, w którym znajdują się liczne i unikatowe zabytki wliczając w to około czterysta świątyń buddyjskich. Warto tu odwiedzić Wat PhraKaeo, gdzie skryty jest najważniejszy posąg Szmaragdowego Buddy, Wielki Pałac symbolizujący powstanie nowej stolicy a także Muzeum Narodowe z Wang Na i Kaplicą Buddhaisawan.

Czas lokalny

Lato – czas polski plus 5 godzin,

Zima – czas polski plus 6 godzin.

Czas przelotu

Warszawa – Bangkok – ok. 11 godzin.

Wiza

Od dnia 11 sierpnia 2011 roku obywatele Rzeczypospolitej Polskiej wjeżdżając do Królestwa Tajlandii są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy – przy wjeździe do Królestwa Tajlandii w celu turystycznym na okres nieprzekraczający 30 (w przypadku lotniczych przejść granicznych) lub 15 (na granicach lądowych) dni.

Zdrowie

Chociaż podróżujących z Europy turystów nie obowiązują szczepienia ochronne warto wiedzieć, że jest kilka chorób, przeciwko którym szczepienia są zalecane. Należą do nich:

  • wirusowe zapalenie wątroby typu A,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B,
  • tężec + błonica,
  • choroba Heinego – Medina,
  • dur brzuszny*,
  • japońskie zapalenie mózgu*,
  • inne według zaleceń lekarza w bardzo rzadkich sytuacja*.

* w zależności od charakteru, trasy i terminu wycieczki oraz indywidualnych wskazań.

Mimo, że w Tajlandii nie występują szczególne zagrożenia sanitarno – epidemiologiczne, to bezwzględnie należy przestrzegać w sposób bardziej rygorystyczny zasad higieny, niezbędnych w krajach tropikalnych. Pamiętajmy również o tym, ze woda z kranu nie jest zdatna do picia dlatego spożywajmy mineralną wodę butelkowaną lub filtrowaną.

Warto też wiedzieć, że istnieje niewielkie ryzyko zachorowania na malarię. Występuje ona niezależnie od pory roku w rejonach wiejskich, zwłaszcza zalesionych, przede wszystkim w okolicach przygranicznych. Ryzyko to nie dotyczy natomiast miast oraz głównych miejscowości turystycznych.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Tajlandii

  • każdy posąg Buddy uważany jest tu za święty; pamiętajmy zatem aby nie wspinać się na posąg ani w jakikolwiek inny sposób nie okazywać braku szacunku;
  • odwiedzając świątynie lub inne miejsca kultu religijnego załóżmy stosowne ubranie; niedozwolone są odsłonięte ramiona, szorty ani klapki;
  • Tajowie z ogromnym szacunkiem odnoszą się do rodziny królewskiej; sytuację konfliktową może wywołać zlekceważenie majestatu króla Tajlandii, jego rodziny i dworu królewskiego poprzez np. zniszczenie banknotu, na którym znajduje wizerunek władcy;
  • w przypadku sytuacji konfliktowych z Tajami nie należy podnosić głosu ani krzyczeć, gdyż uważane jest to za oznakę słabości i nie prowadzi do rozwiązania problemu a tylko pogarsza sytuację; starajmy się zatem załagodzić sytuację uśmiechem;
  • nie na miejscu jest dyskutowanie podniesionym głosem lub kłócenie się np. o cenę towaru podczas negocjacji;
  • w Tajlandii głowa to najwyższa i najważniejsza (najświętsza) część ciała dlatego też należy unikać dotykania głowy Taja, w tym również małych dzieci;
  • wybierając się na wycieczkę taksówką należy poprosić o włączenie licznika lub przed rozpoczęciem kursu ustalić cenę za przejazd.

Wybierz się do Tajlandii

Zobacz to, o czym zawsze marzyłeś!