KUBA

Flaga

Informacje

Kuba jest największą wyspą na Karaibach i siódmą, pod względem wielkości, wyspą na świecie. Wraz z licznymi otaczającymi ją wyspami, stanowi trzon terytorium państwa Kuby. Zajmuje powierzchnię ok. 11 tys. km². To swoisty pomost między Florydą a półwyspem Jukatan w Meksyku.

To dzięki wspaniałym plażom, uroczym zatokom oraz lazurowej toni morza, Kuba nazywana jest „Perłą Antyli”. Wyspa ta bez wątpienia należy do najpiękniejszych zakątków Morza Karaibskiego.

Jednym z najważniejszych i najbardziej popularnych symboli wyspy jest oczywiście kubańskie cygaro. Prawdziwe kubańskie cygara nazywane są „puro”. Do najsłynniejszych i najdroższych należą „Cohiba”, ekskluzywne, ulubione cygara dyktatora Fidela Castro.

Muzyka i gorące rytmy są nieodłącznym elementem kulturowym każdego miasteczka Kuby. Pełni temperamentu mieszkańcy, zwłaszcza w soboty, rozgrzewają się niemal do czerwoności podczas gorących rytmów salsy, rumby oraz mambo. Zatem powiedzenie „Kuba – wyspa jak wulkan gorąca”, znajduje tutaj w pełni swoje uzasadnienie.

Gdzie spędzić wakacje?

Wprowadzenie dyktatury i ostrej polityki Fidela Castro, budzą nieprzyjemne skojarzenia związane z Kubą. Jednak nie ma czego się obawiać, bowiem Kuba to wyspa roztańczona, otwarta i przyjazna turystom. Do najsłynniejszych miejsc wypoczynkowych należą: półwysep Varadero, Trinidad, słynna Hawana oraz wyspy Cayo Coco i Cayo Guillermo.

Co warto zwiedzić

Oprócz stolicy Kuby – Hawany, warto zwiedzić Pinar del Rio, czyli miasto słynące z produkcji najlepszego tytoniu na świecie, Islę de la Juventud, znaną jako Wyspę Tysiąca Imion, Cienfuegos, słynące z przepięknej architektury, Santa Lucia de Cuba, czyli ulubione miasto Ernesta Hemingwaya, Santiago de Cuba, będące pomnikiem kultury hiszpańskiej oraz Santa Clara, czyli miasto spoczynku Che Guevary.

Czas lokalny

Czas Polski minus 6 godzin.

Czas przelotu

Warszawa – Hawana – ok. 13 godzin.

Wiza

Polacy, wybierający się na Kubę, muszą posiadać ważną wizę. Można ją uzyskać we właściwym terytorialnie konsulacie kubańskim. Konsulat w Warszawie, wydaje wizę turystyczną – trzydziestodniową. W razie pobytu dłuższego niż 30 dni, wystarczy przedłużyć jej ważność na miejscu. Wymagany jest 3-miesięczny okres ważności paszportu, licząc od daty upływu zaplanowanego pobytu.

Doświadczenie wskazuje, że straż graniczna i służby celne dokładnie sprawdzają większość turystów indywidualnych. W przypadku nie okazania biletu w dwie strony, możemy nie uzyskać zezwolenia na przekroczenie granicy Kuby. Turyści przyjeżdżający indywidualnie powinni dodatkowo posiadać około 100 USD (lub równowartość w innej walucie wymienialnej) na każdy dzień pobytu. Inspektor służby granicznej ma prawo zażądać okazania posiadanych pieniędzy i na tej podstawie określić czas pobytu.

Zdrowie

Przed wyjazdem na Kubę nie są wymagane żadne szczepienia ochronne. Jednak najczęstszą dolegliwością towarzyszącą turystom są zatrucia pokarmowe. Zatem nie zalecane jest picie nie przegotowanej wody, ani spożywanie niemytych warzyw i owoców. Częste są również przypadki poparzeń skóry, spowodowane nadmiernym nasłonecznieniem oraz zaburzenia funkcjonowania układu krążenia, wywołane wysoką temperaturą powietrza oraz raptownymi skokami ciśnienia. W okresie huraganów nasilają się również stany apatii, depresji lub rozdrażnienia.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem na Kubę

  • przywóz i posiadanie dolarów nadal jest dozwolone, ale przy wymianie dolarów doliczana jest wysoka, nawet 30 proc. prowizja, najlepiej zabrać ze sobą Euro, gdyż ta wymiana nie podlega dodatkowej prowizji;
  • waluta krajowa, tzn. peso kubańskie, objęte jest zakazem . W celu uniknięcia nieporozumień, przy wyjeździe zaleca się wymienić w deklaracji celnej nabyte przedmioty wartościowe, ale i pieniądze;
  • obostrzeniom podlega wywóz wyrobów tytoniowych, a w szczególności cygar. Przy wyjeździe, w przypadku braku rachunku za zakup cygar w państwowym sklepie, celnik może je zarekwirować;
  • Regularne połączenia autobusowe są bardzo ograniczone. Transport publiczny na Kubie praktycznie nie istnieje, częstym środkiem lokomocji na wyspie jest rower lub skuter, który bez problemu można wypożyczyć w każdej miejscowości wypoczynkowej;
  • prowadzona jest bardzo ostra kontrola produktów uznanych za narkotyki oraz środki odurzające. Próba ich przemytu grozi bardzo surową odpowiedzialnością karną;
  • zakazany jest wwóz owoców, mięsa i jego przetworów, chyba że są to zamknięte puszki.

Wybierz się na Kubę

Zobacz to, o czym zawsze marzyłeś!